środa, 11 kwietnia 2012

Jak zorganizować dzień sportu?

Sport to zdrowie – banalne, ale prawdziwe. Problem polega na tym, że nie każdy przepada za aktywnym trybem życia. Jednak aktywność ruchowa jest niezbędna do prawidłowego rozwoju człowieka, szczególnie młodego człowieka. Jak zachęcić dzieci i młodzież do sportowego trybu życia zamiast siedzenia przed telewizorem lub komputerem?

Odpowiedź jest prosta – zorganizować dzień sportu.I chociaż wydaje się to proste, to w rzeczywistości wymaga włożenia dużego wysiłku i dobrej organizacji. Przede wszystkim, nie spodziewaj się, że samodzielnie poradzisz sobie z przedsięwzięciem na szerszą skalę. Jeżeli organizujesz dzień sportu dla swoich pociech, i ewentualnie dzieci sąsiadów, to problem rozwiązuje się sam, bo przecież najlepiej znasz swoje potomstwo i preferencje związane z formami spędzania wolnego czasu. Natomiast jeśli w grę wchodzi organizacja dnia sportu w szkole lub przygotowanie konkurencji sportowych podczas festynu miejskiego, musisz zaangażować pomocników. Najlepiej, jeżeli będą to osoby, które dobrze znasz i wiesz, że współpraca ułoży się gładko. Nie ze wszystkimi ludźmi nadaje się na tych samych falach – to normalne, ale najważniejsze, to mieć wspólny cel i konsekwentnie go realizować.

Po skompletowaniu zespołu nadchodzi drugi etap – zebranie danych. Sprawdź ile osób weźmie udział w imprezie. Czy będą to dzieci, młodzież, a może dzieci z rodzicami? W zależności od ilości uczestników, trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Jeśli to tylko garstka osób, wystarczy podwórko czy plac zabaw. Jeśli kilkadziesiąt osób – sala sportowa lub boisko.

Etap trzeci – przygotowanie konkurencji. Zasadnicza część, bo od niej wiele zależy. Biorąc pod uwagę przekrój wiekowy oraz porę roku, wybierz stosowne dyscypliny sportowe. Mniejsze dzieci będą świetnie bawiły się podczas prostych zadań, takich jak skoki na skakance, pokonywanie przeszkód, trafianie piłeczką do kosza, noszenie woreczka z grochem na głowie lub strzelanie goli do bramki. Starsze dzieciaki i młodzież są bardziej wymagające, dlatego konkurencje muszą „dawać wycisk”. Młodzież dobrze integruje się podczas gier grupowych, więc idealnie nadają się wszelkie rozgrywki grupowe w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, unihokeja, piłkę ręczną. Z konkurencji indywidualnych sprawdzą się biegi, skoki w dal, skoki wzwyż, rzut oszczepem i inne konkurencje lekkoatletyczne. Jeśli mamy możliwość skorzystania z pływalni, to zaproponujmy młodzieży pływanie na czas lub sztafetę. Niektóre baseny są dostosowane do gry w piłkę siatkową w wodzie. Zawsze trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo dzieci, dlatego przy każdej konkurencji powinien czuwać opiekun.



Dodatkowe atrakcje to niesamowicie istotny atut imprezy. Dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach powinny czekać nagrody: puchary, paczki ze słodyczami, drobne upominki. A dla wszystkich młodych sportowców, którzy potrzebują energii do następnych zadań, musi czekać smaczny i zdrowy posiłek, na przykład zupa warzywna lub kurczak i sałatka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz