10 tysięcy kroków dziennie to minimum gwarantujące korzystny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Jeśli nie przekonuje was bieganie, chód sportowy, nordic walking czy stepper to idealna alternatywa w walce o dobrą formę.
Codzienny spacer na dystansie ok. 8 km wpływa na sylwetkę i obniżenie ciśnienia krwi - wynika z badania przeprowadzonego przez Global Corporate Challenge na grupie ponad 60 tys. pracowników z 55 państw świata. Wniosek: krótki spacer lub prace w ogrodzie jest gwarancją zdrowia i sprawności fizycznej to mit!
Chód sportowy to wyzwanie!
Ta dyscyplina lekkoatletyczna zyskała ogromną popularność po sukcesach Roberta Korzeniowskiego. W dużym uproszczeniu chód polega na pokonywaniu trasy marszem. Warunkiem podstawowym jest ciągły kontakt przynajmniej jednej stopy zawodnika z podłożem. Chód uprawiany w celu zrzucenia zbędnych kilogramów również wymaga kontroli, choć nie tak rygorystycznej jak podczas zawodów. Chodzi o krokomierz, czyli niewielkie urządzenie, które pokonaną odległość przelicza na. liczbę kroków.
- Krokomierz cieszy się dużym zainteresowaniem osób aktywnych lub walczących z nadwagą. Świetnie sprawdza się na spacerze, podczas szybkiego marszu czy joggingu - przekonuje Janusz Kulas, ze sklepu sportowego Sport-Shop.pl. Urządzenie wychwytuje ruch bioder, a następnie przekazuje informację na wyświetlaczu. Niektóre modele mają dodatkowo wbudowaną funkcję licznika kalorii dodaje ekspert.
Nordic Walking dla każdego
Dobroczynne skutki marszu ze specjalnymi kijkami odkryli Finowie już w latach 20. minionego wieku. Początkowo dedykowany narciarzom biegowym, szybko zyskał popularność w różnych szerokościach geograficznych. Nordic walking można uprawiać niemal w każdych warunkach przez cały rok na trzech poziomach aktywności zdrowotnym, fitness i sportowym.
Używane podczas marszu kijki pozwalają na stymulowanie pracy mięśni równomiernie po obu stronach ciała. Tym samym w trakcie treningu rozwijamy siłę i wytrzymałość ramion, a przy tym zmniejszamy obciążenie kolan, bioder czy pleców. Usprawniamy też układ oddechowy i krążenia.
- Dzięki mniejszemu obciążeniu stawów ta forma aktywności jest szczególnie popularna wśród osób starszych i walczących z otyłością. Kijki pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, zwiększają też stabilność w trakcie chodu. Co ciekawe, polscy konsumenci często mylą je z kijkami trekkingowymi przeznaczonymi do chodzenia po terenie górskim - mówi Janusz Kulas ze sklepu Sport-shop.pl.
Stepper, czyli schody donikąd
Chodzić można również w domowym zaciszu. Oczywiście nie mamy tu na myśli chodzenia po schodach choć i ta forma aktywności ma swoje grono zwolenników. Sporym gronem entuzjastów cieszy się stepper. Regularny trening w domowych warunkach pozwala na szybkie spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej na udach, biodrach i w talii. - Trening na stepperze mogą wykonywać osoby w praktycznie każdym wieku. Stymuluje pracę mięśni obręczy biodrowej, ud, mięśni podudzia, pośladków czy mięśni brzucha. - dodaje Janusz Kulas.
Wybór formy ćwiczeń zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwanych efektów. Niezależnie od decyzji, zdrowie każdy może wychodzić sobie sam. I to bez potrzeby ponoszenia gigantycznych kosztów na karnety w klubie fitness!
Źródło: Sport-shop.pl.